Dermatologie
Onemocnění kůže a kožních derivátů (jako jsou uši, drápy atd.) jsou problémem, který přivádí majitele malých zvířat do veterinárních ordinací velmi často, a to bez ohledu na věk a plemennou příslušnost zvířete.
Tato onemocnění bývají velmi nepříjemná nejen pro pacienta samotného, ale vzhledem k výrazným změnám vzhledu domácího miláčka (ztráta srsti, mokvající ložiska, krusty) i pro jeho majitele.
Nelze také opomenout fakt, že řada dermatologických onemocnění je přenosná ze zvířat na člověka. Jedná se hlavně o kožní parazitózy a onemocnění způsobená kožními plísněmi (dermatofyty).
Neustálé zlepšování péče o psy a kočky jak ze strany majitelů, tak veterinárních lékařů, a pravidelná preventivní opatření naštěstí vedou k tomu, že se v současné době stále méně setkáváme s dermatózami parazitárního původu jako je svrab, dravčíkovitost, zablešení nebo zavšivení. Stále více však nabývá na významu jiná příčina kožních onemocnění, a tou jsou alergie, to znamená neadekvátní reakce imunitního systému na určitý alergen z prostředí. Nejčastěji se na našem pracovišti setkáváme s alergickou reakcí na bleší kousnutí, která je současně vůbec nejčastěji se vyskytujícím kožním onemocněním, ale ani alergie na roztoče, pyly, kočičí srst nebo lidské epitelie nejsou vzácností.
U kožních onemocnění více než kdekoliv jinde, platí pravidlo, že jeden klinický obraz, může být projevem celé řady onemocnění. Proto stanovení diagnózy a zahájení terapie musí předcházet vždy pečlivé vyšetření pacienta s použitím všech dostupných diagnostických metod.
Do jisté míry specifickými pravidly se řídí i léčba kožních onemocnění. Majitel musí být připraven na to, že terapie kožních problémů je vždy dlouhodobá a nesmí být přerušena ihned po odeznění klinických příznaků. V opačném případě dochází k recidivám a pacient přichází do veterinární ordinace za několik týdnů až měsíců znovu se stejným problémem.
Diagnostické metody požívané na naší klinice:
- parazitologické vyšetření (kožní a ušní svrab, demodikóza, cheylecie, vši, sametky)
- trichoskopické vyšetření (dermatofytóza, demodykóza)
- cytologické vyšetření (vyšetření obsahu pustul, tenkojehelná aspirační biopsie z nodulů, tumorů, mízních uzlin)
- bakteriologická kultivace (stanovení původce a jeho citlivosti u hlubokých pyodermií a pyodermií nereagujících na léčbu)
- mykologická kultivace
- biopsie kůže (odběr vzorků na histologické vyšetření)
- biochemické vyšetření (monitoring funkce vnitřních orgánů – hormonální poruchy, hepatopatie, atd.)
- intradermální kožní alergický test (diagnostika alergií)
Léčba:
- antibiotická terapie na základě stanovení citlivosti mikroorganismů
- antimykotická terapie
- léčba chronických a nehojících se ran
- chirurgická extirpace kožních tumorů a abscesů
- desenzibilizace
- preventivní ošetření proti vnějším i vnitřním parazitům